Your cart is currently empty
Our entry model into the SCULTURA frame family. Based on our lightweight CF3 frame featuring the same race-proven geometry as our REACTO and a solid componentry package. Our 4000 is light, aerodynamically efficient and super comfortable.
Our entry model into the SCULTURA frame family. Based on our lightweight CF3 frame featuring the same race-proven geometry as our REACTO and a solid componentry package. Our 4000 is light, aerodynamically efficient and super comfortable.
Based around the latest, super smooth 12-speed 105 groupset from Shimano and featuring our award-winning SCULTURA CF3 full carbon frame, the SCULTURA 4000 is far from an entry bike to our latest SCULTURA frame design family. Similarly to its bigger brothers, it combines a long list of air slicing features and race-proven geometry, adapted from our REACTO family, with low weight and class-leading riding comfort creating an almost unbeatable package.
The fifth generation of our lightweight racer marries outstanding handling with improved comfort and an even more aerodynamic chassis. Thanks to incorporating selected aero details from our test and award-winning REACTO aero bike, the SCULTURA is the most aerodynamic version ever. Yet, it remains true to its lightweight, agility and rider comfort focus; in fact it takes these factors to the next level, so far that Cycling Weekly gave it the highly sought after 'Best Value Race Bike of the Year 2024' award. The SCULTURA demonstrates outstanding compliance, providing the rider with class-leading riding comfort that will help to keep the body fresh for the final sprint or ascent. Available in CF5 and CF3 carbon frame versions, both sharing their geometry with the World Tour proven REACTO, our classic road bike combines outstanding comfort with whippet-like acceleration and class-leading climbing pedigree.
| SEASON | 2026 |
|---|---|
| AXLES | F: MERIDA EXPERT SL | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano 105; Hydraulic disc | R: Shimano 105; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101; 11-34 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| COLOUR | METALLIC BLACK(GUNMETAL GREY) |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100; 50-34 ATC; 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105; GS |
| FORK | SCULTURA CF3 disc; MAT carbon; 700x30C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA CF3 V; MAT carbon; 700x30C max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; Pressfit 86,5 |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT SLII; MAT aluminium; 380mm (3S-XXS-XS-S); 400mm (M-L); 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | FSA SMR-II; MAT aluminium; -10 ; 90 mm-3S/XXS/XS, 100 mm-S, 110 mm-M/L, 120 mm-XL |
| HEADSET | FSA ACR |
| HUBS | F: Shimano HB-TC500; 100x12 WHF; 28 SPH; Centerlock | R: Shimano FH-TC500-HL; 12-142 WHR; 28 SPH; Centerlock |
| RIM | MERIDA EXPERT SL; 17 IWR; 22 HRI; MAT aluminium |
| ROTOR FRONT | Shimano RT54; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT54; 160mm |
| SADDLE | MERIDA EXPERT SL; 6% recycled and 23% nature material; V-mount; incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA EXPERT SL; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Shimano 105 disc | R: Shimano 105 disc |
| SPOKES | Double Butted Black stainless |
| TYRES | F: Continental Grand Prix; 700x28C; fold | R: Continental Grand Prix; 700x28C; fold |