Your cart is currently empty
The Merida Scultura 5000 is a high-performance road bike designed for speed and agility. Featuring a lightweight carbon frame and fork and equipped with Shimano 105 Di2 electronic shifting, it ensures precise and effortless gear changes and a smooth ride.
The Merida Scultura 5000 Road Race Bike in Metallic Black/Gunmetal Grey is a high-performance road bike designed for speed and agility. Featuring a lightweight carbon frame and fork, this bike offers a responsive and smooth ride. Equipped with Shimano 105 Di2 electronic shifting, it ensures precise and effortless gear changes. The hydraulic disc brakes provide reliable stopping power in all conditions, while the tubeless-ready Vision Team 35 wheels and Continental Grand Prix tires enhance grip and reduce rolling resistance. Ideal for competitive cyclists and enthusiasts alike, the Scultura 5000 delivers an exceptional riding experience.
| AXLES | F: MERIDA EXPERT SL | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano 105; Hydraulic disc | R: Shimano 105; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101; 11-34 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| COLOUR | METALLIC BLACK(GUNMETAL GREY) |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100; 50-34 ATC; 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105 Di2 |
| FORK | SCULTURA CF3 disc; MAT carbon; 700x30C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA CF3 V; MAT carbon; 700x30C max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; Pressfit 86,5 |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT SLII; MAT aluminium; 380mm (3S-XXS-XS-S); 400mm (M-L); 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | FSA SMR-II; MAT aluminium; -10 ; 90 mm-3S/XXS/XS, 100 mm-S, 110 mm-M/L, 120 mm-XL |
| HEADSET | FSA ACR |
| RIM | Vision Team 35 Clincher Disc Centerlock; 19 IWR; 35 HRI; MAT aluminium; Tubeless tape ready |
| ROTOR FRONT | Shimano RT64; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT64; 160mm |
| SADDLE | MERIDA EXPERT SL; 6% recycled and 23% nature material; V-mount; incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA EXPERT SL; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Shimano 105 disc Di2 | R: Shimano 105 disc Di2 |
| TYRES | F: Continental Grand Prix TR; 700x28C; fold; tubeless ready | R: Continental Grand Prix TR; 700x28C; fold; tubeless ready |