Your cart is currently empty
Wireless shifting provided by SRAM's Rival AXS groupset, endless ride information gathered by the included power meter and one of the most comfortable, aerodynamically optimised and exhilarating rides in our road bike range.
Wireless shifting provided by SRAM's Rival groupset, endless ride information gathered by the included power meter and one of the most comfortable, aerodynamically optimised and exhilarating rides in our road bike range.
Featuring the latest power meter equipped Rival groupset from SRAM, the SCULTURA 7000 sets new standards in 'streamlined race compliance'. Its improved wind cheating properties come from its aero bike relative, the REACTO, while its newfound compliance results from a multitude of frame updates, changes in the carbon layup, increased tyre clearance up to 30 mm wide tyres, carbon fibre wheelset, S-FLEX carbon seat post and comfort optimised fork.
The fifth generation of our lightweight racer marries outstanding handling with improved comfort and an even more aerodynamic chassis. Thanks to incorporating selected aero details from our test and award-winning REACTO aero bike, the SCULTURA is the most aerodynamic version ever. Yet, it remains true to its lightweight, agility and rider comfort focus; in fact it takes these factors to the next level, so far that Cycling Weekly gave it the highly sought after 'Best Value Race Bike of the Year 2024' award. The SCULTURA demonstrates outstanding compliance, providing the rider with class-leading riding comfort that will help to keep the body fresh for the final sprint or ascent. Available in CF5 and CF3 carbon frame versions, both sharing their geometry with the World Tour proven REACTO, our classic road bike combines outstanding comfort with whippet-like acceleration and class-leading climbing pedigree.
| SEASON | 2026 |
|---|---|
| ACCESSORIES | Garmin Carrier + Garmin insert*2 + GoPro/Light Mount |
| AXLES | F: MERIDA EXPERT SL | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
| BOTTOM BRACKET | Sram Pressfit Dub; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Sram ED Rival AXS E1 ; Hydraulic disc | R: Sram ED Rival AXS E1 ; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Sram ED Rival AXS E1 |
| CASSETTE | Sram XG 1250 D1; 10-36 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Sram Rival E1 12s |
| COLOUR | DARK GREY(PURPLE) |
| CRANKSET | Sram Rival AXS ; 48-35 ATC; Power Meter; 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Sram Rival AXS E1 |
| DERAILLEUR REAR | Sram Rival AXS E1 |
| FORK | SCULTURA CF3 disc; MAT carbon; 700x30C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA CF3 V; MAT carbon; 700x30C max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; Pressfit 86,5 |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | SL-K Compact; MAT carbon; 380 (3S-XXS-XS-S); 400mm (M-L); 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | FSA SMR-II; MAT aluminium; -10 ; 90 mm-3S/XXS/XS, 100 mm-S, 110 mm-M/L, 120 mm-XL |
| HEADSET | FSA ACR |
| RIM | Vision SC 45 Disc; 100x12 WHF; 142x12 WHR; 23 IWR; 45 HRI; Centerlock; MAT carbon; Tubeless tape ready |
| ROTOR FRONT | Sram Paceline RT-PLN-A2; 160mm |
| ROTOR REAR | Sram Paceline RT-PLN-A2; 160mm |
| SADDLE | MERIDA EXPERT SL; 6% recycled and 23% nature material; V-mount; incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA TEAM SL; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Sram ED RIVAL AXS E1 | R: Sram ED RIVAL AXS E1 |
| TYRES | F: Continental Grand Prix 5000S TR; 700x28C; fold; tubeless ready | R: Continental Grand Prix 5000S TR; 700x28C; fold; tubeless ready |