Your cart is currently empty
Our entry-level SCULTURA ENDURANCE bike, featuring a beautifully crafted 6066 aluminium frame with the same test and award-winning geometry as its carbon counterparts. Shimano Cues groupset looks after smooth shifting and reliable stopping.
Our entry-level SCULTURA ENDURANCE bike, featuring a beautifully crafted 6066 aluminium frame with the same test and award-winning geometry as its carbon counterparts. Shimano Tiagra groupset looks after smooth shifting and reliable stopping.
If you are looking for an affordable road bike with a super comfortable geometry and ample tyre clearance so that you could even run 35 mm wide tyres (including fenders), then look no further. The SCULTURA ENDURANCE 300 combines a beautifully made 6066 aluminium frame, featuring the same comfort orientated geometry as its carbon relatives and a full carbon fork for added vibration absorption with a reliable CUES 10-speed groupset.
The SCULTURA ENDURANCE is the perfect choice for more leisure-focused cyclists who want to enjoy long hours in the saddle while being comfortable and relaxed on the bike. Wide tyres offer plenty of comfort, even on the most pothole-littered country lanes, while a longer head tube provides a more relaxed riding position. An instant hit with the international cycling press and besides being given a 'comfort' award by RennRad, it also managed to get a long list of compliments like 'excellent comfort', ‘confidence inspiring', 'lively feel' and 'enjoyable' by reference cycling media such as Gran Fondo, Cyclingnews, Cyclingtips and Road.cc. Compared to its namesake, the SCULTURA, the ENDURANCE has a more comfort-orientated geometry, plenty of tyre clearance and seamless integration of the latest standards. It sits between the road-biased SCULTURA on one side and the gravel/adventure SILEX on the other, while the SCULTURA ENDURANCE GR lineup offers gravel-racing focussed options with off-road ready tyres and flared handlebars.
| SEASON | 2026 |
|---|---|
| AXLES | F: MERIDA EXPERT TR | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano CUES; Hydraulic disc | R: Shimano CUES; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano CUES |
| CASSETTE | Shimano LG300-10; 11-39 ATC; 10 GER |
| CHAIN | KMC X10 |
| COLOUR | GUNMETAL GREY(BLACK) |
| CRANKSET | Shimano CUES; 50-34 ATC; 165 mm-4S/3S/XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano CUES |
| DERAILLEUR REAR | Shimano CUES ; RD-U6000GS |
| FORK | SCULTURA ENDURANCE CF3 DISC; MAT carbon; 700x35C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA ENDURANCE LITE; MAT aluminium; 700x35C max./ 700x32C (with fender) max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; BB86 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT SLII; MAT aluminium; 380mm (4S-3S-XXS-XS-S), 400mm (M-L), 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA TEAM CC III; MAT aluminium; 31.8 DSH; -6 ASD; 80 mm-4S/3S, 90 mm-XXS/XS/S, 100 mm-M, 110 mm-L/XL |
| HEADSET | Acros ICR MERIDA EXTERNAL neck w/diecast splitring |
| HUBS | F: Joytech D981SB; 100x12 WHF; 28 SPH; Centerlock | R: Joytech D872SB; 12-142 WHR; 28 SPH; Centerlock |
| RIM | MERIDA COMP SL II; 23 IWR; 24 HRI; MAT aluminium; Tubeless ready (tubeless tape and valves not included) |
| ROTOR FRONT | Shimano RT10; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT10; 160mm |
| SADDLE | MERIDA COMP SL; 25% recycled material; V-mount |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA COMP CC; 27.2 DSP; 0 SSB; MAT aluminium |
| SHIFTERS | F: Shimano CUES disc | R: Shimano CUES disc |
| SPOKES | Black stainless |
| TYRES | F: Maxxis Detonator; 700x32C; fold | R: Maxxis Detonator; 700x32C; fold |