Your cart is currently empty
The lowest-priced carbon version of our test and award-winning SCULTURA ENDURANCE concept, but a bike that can keep up with the best. Top-end carbon frame combined with the latest 105 mechanical groupset make for a compelling and cost-effective package.
The Merida Scultura Endurance 4000 Road Bike in Warm Slate Grey/Black is designed for riders seeking comfort and performance on long rides. Its carbon frame and fork provide a lightweight yet durable structure, while the Shimano 105 groupset ensures smooth and reliable shifting. Hydraulic disc brakes offer excellent stopping power in all conditions, and the tubeless-ready wheels enhance ride quality and reduce the risk of flats. With a geometry focused on endurance, this bike is perfect for those who want to enjoy long-distance cycling with ease and efficiency.
| AXLES | F: MERIDA EXPERT TR | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano 105; Hydraulic disc | R: Shimano 105; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101; 11-34 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| COLOUR | WARM SLATE GREY(BLACK) |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100; 50-34 ATC; 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105; GS |
| FORK | SCULTURA ENDURANCE CF3 DISC; MAT carbon; 700x35C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA ENDURANCE CF3 II; MAT carbon; 700x35C max./ 700x32C (with fender) max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; BB86 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT SLII; MAT aluminium; 380mm (XXS-XS-S), 400mm (M-L), 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA EXPERT SL 2PII; MAT aluminium; -9 ASD; 90 mm-XXS/XS/S, 100 mm-M, 110 mm-L/XL |
| HEADSET | MERIDA TEAM SL (SE-301 neck) |
| HUBS | F: Shimano HB-TC500; 100x12 WHF; 28 SPH; Centerlock | R: Shimano FH-TC500-HL; 12-142 WHR; 28 SPH; Centerlock |
| RIM | MERIDA EXPERT SL III; 23 IWR; MAT aluminium; Tubeless ready (tubeless tape and valves not included) |
| ROTOR FRONT | Shimano RT54; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT54; 160mm |
| SADDLE | MERIDA COMP SL; 25% recycled material; V-mount |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA EXPERT SL; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Shimano 105 disc | R: Shimano 105 disc |
| SPOKES | Double Butted Black stainless |
| TYRES | F: Maxxis RE-FUSE; 700x32C; fold | R: Maxxis RE-FUSE; 700x32C; fold |