Your cart is currently empty
Decorated with Roadbike’s ‘Comfort Tip’ and rolling on wider tyres combined with a compliant carbon frame and comfortable geometry, the Shimano 105 Di2-equipped 6000 can turn long road miles on rough roads into an extremely enjoyable experience,
Decorated with Roadbike’s ‘Comfort Tip’ and rolling on wider tyres combined with a compliant carbon frame and comfortable geometry, the Shimano 105 Di2-equipped 6000 can turn long road miles on rough roads into an extremely enjoyable experience
If you are looking for a highly comfortable road bike that can easily deal with rough road surfaces to make long road outings less strenuous, then look no further. The SCULTURA ENDURANCE 6000 features our lightweight CF3 carbon frame with comfort-orientated geometry, tyre clearance for up to 35 mm wide tyres and a full carbon fork for additional shock absorption. The super precise electronic 105 Di2 drivetrain, in combination with the powerful disc brakes, keeps shifting and braking in perfect check.
The SCULTURA ENDURANCE is the perfect choice for more leisure-focused cyclists who want to enjoy long hours in the saddle while being comfortable and relaxed on the bike. Wide tyres offer plenty of comfort, even on the most pothole-littered country lanes, while a longer head tube provides a more relaxed riding position. An instant hit with the international cycling press and besides being given a 'comfort' award by RennRad, it also managed to get a long list of compliments like 'excellent comfort', ‘confidence inspiring', 'lively feel' and 'enjoyable' by reference cycling media such as Gran Fondo, Cyclingnews, Cyclingtips and Road.cc. Compared to its namesake, the SCULTURA, the ENDURANCE has a more comfort-orientated geometry, plenty of tyre clearance and seamless integration of the latest standards. It sits between the road-biased SCULTURA on one side and the gravel/adventure SILEX on the other, while the SCULTURA ENDURANCE GR lineup offers gravel-racing focussed options with off-road ready tyres and flared handlebars.
| SEASON | 2026 |
|---|---|
| ACCESSORIES | Garmin Carrier + Garmin insert*2 + GoPro/Light Mount; Seatpost adapter for DI2 battery |
| AXLES | F: MERIDA EXPERT TR | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano 105; Hydraulic disc | R: Shimano 105; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101; 11-34 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| COLOUR | DARK RACE RED(GUNMETAL GREY) |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100; 50-34 ATC; 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105 Di2 |
| FORK | SCULTURA ENDURANCE CF3 DISC; MAT carbon; 700x35C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA ENDURANCE CF3 II; MAT carbon; 700x35C max./ 700x32C (with fender) max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; BB86 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD Expert |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT SLII; MAT aluminium; 380mm (XXS-XS-S), 400mm (M-L), 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA EXPERT SL 2PII; MAT aluminium; -9 ASD; 90 mm-XXS/XS/S, 100 mm-M, 110 mm-L/XL |
| HEADSET | MERIDA TEAM SL (SE-301 neck) |
| HUBS | F: Shimano HB-TC500; 100x12 WHF; 28 SPH; Centerlock | R: Shimano FH-TC500-HL; 12-142 WHR; 28 SPH; Centerlock |
| RIM | MERIDA EXPERT SL III; 23 IWR; MAT aluminium; Tubeless ready (tubeless tape and valves not included) |
| ROTOR FRONT | Shimano CL700; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL700; 160mm |
| SADDLE | MERIDA EXPERT SL; 6% recycled and 23% nature material; V-mount; incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | MERIDA EXPERT SL; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Shimano 105 disc Di2 | R: Shimano 105 disc Di2 |
| SPOKES | Double Butted Black stainless |
| TYRES | F: Maxxis RE-FUSE; 700x32C; fold | R: Maxxis RE-FUSE; 700x32C; fold |