Your cart is currently empty
Team level SCULTURA road race bike featuring an award-winning frame and the same race proven geometry as the REACTO aero bike. The TEAM provides low weight, gunshot acceleration, air slicing frame features and class-leading frame compliance.
Team level SCULTURA road race bike featuring an award-winning frame and the same race proven geometry as the REACTO aero bike. The TEAM provides low weight, gunshot acceleration, air slicing frame features and class-leading frame compliance.
Raced and put through its paces by Team Bahrain Victorious, the SCULTURA TEAM is the comfort-focused alternative to the REACTO aero bike. While the latest SCULTURA has learned a lot from the REACTO in terms of aerodynamics, we have put extra effort into reducing the weight even further and making it the most comfortable pure road race bike in our range. Equipped with top-end components from Shimano, Vision, Continental and MERIDA, the TEAM is the perfect bike when comfort, weight and lightning-fast acceleration are essential for your next road session.
The fifth generation of our lightweight racer marries outstanding handling with improved comfort and an even more aerodynamic chassis. Thanks to incorporating selected aero details from our test and award-winning REACTO aero bike, the SCULTURA is the most aerodynamic version ever. Yet, it remains true to its lightweight, agility and rider comfort focus; in fact it takes these factors to the next level, so far that Cycling Weekly gave it the highly sought after 'Best Value Race Bike of the Year 2024' award. The SCULTURA demonstrates outstanding compliance, providing the rider with class-leading riding comfort that will help to keep the body fresh for the final sprint or ascent. Available in CF5 and CF3 carbon frame versions, both sharing their geometry with the World Tour proven REACTO, our classic road bike combines outstanding comfort with whippet-like acceleration and class-leading climbing pedigree.
| SEASON | 2026 |
|---|---|
| ACCESSORIES | Bottle Cage: B-147B; Seatpost adapter for DI2 battery |
| AXLES | F: MERIDA EXPERT SL | R: MERIDA EXPERT SL; including removable lever; 6/4mm allen key |
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB92-41B; Pressfit 86.5 |
| BRAKES | F: Shimano Dura Ace; Hydraulic disc | R: Shimano Dura Ace; Hydraulic disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano Dura Ace disc |
| CASSETTE | Shimano Dura-Ace R9200; 11-30 ATC; 12 GER |
| CHAIN | Shimano M9100-12 |
| COLOUR | TEAL/PEARL(TEAM) |
| CRANKSET | Shimano Dura Ace; 52-36 ATC; Power Meter; 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano Dura Ace Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano Dura Ace Di2 |
| FORK | SCULTURA CF5 disc; MAT carbon; 700x30C max. WHS |
| FRAME | SCULTURA CF5 V; MAT carbon; 700x30C max. WHS; 100x12/ 142x12 AST; Pressfit 86,5 |
| GRIP | Prologo One-Touch |
| HANDLEBAR | Vision Metron 5D ACR EVO; MAT carbon; 380mm (3S-XXS-XS-S); 400mm (M-L); 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | Vision Metron 5D ACR EVO; MAT carbon; 90 mm-3S/XXS/XS, 100 mm-S, 110 mm-M/L, 120 mm-XL |
| HEADSET | FSA ACR, SL bearing |
| RIM | Vision Metron RS 45 SL Clincher TL Disc; 100x12 WHF; 142x12 WHR; 23 IWR; 45 HRI; Centerlock; MAT carbon; Tubeless tape ready |
| ROTOR FRONT | Shimano CL900; 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL900; 160mm |
| SADDLE | Prologo Nago R4 PAS; Nack |
| SEAT CLAMP | MERIDA EXPERT |
| SEAT POST | Metron RS Seatpost; 27.2 DSP; 0 SSB; Carbon |
| SHIFTERS | F: Shimano Dura Ace disc Di2 | R: Shimano Dura Ace disc Di2 |
| TYRES | F: Continental Grand Prix 5000S TR; 700x28C; fold; tubeless ready | R: Continental Grand Prix 5000S TR; 700x28C; fold; tubeless ready |