Your cart is currently empty
The perfect entry to our aero bike range. The REACTO 4000 uses exactly the same super-aero frame shape as our top level models, but by combining our lightweight CF3 carbon frame with high-value components.
The thrill of speed at a price that's hard to ignore. We've packed in a huge amount of performance and value by using our latest more aerodynamic CF3 carbon frame and pairing it with high-value, no nonsense kit. The ideal starting point for any aspiring road rider or racer.
The perfect entry to our aero bike range. The REACTO 4000 uses exactly the same super-aero frame shape as our top level models, but by combining our lightweight CF3 carbon frame with high-value components, we've created a bike with performance that puts more expensive machines to shame. Using the utterly reliable Shimano 105 groupset with hydraulic disc brakes and some choice components, it's ready to ride and race from the box, as well as being a great platform to upgrade as you progress.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B Pressfit 86.5 |
| BRAKES | Shimano 105 Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101 11-34 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100 52-36 ATC 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105 GS |
| FORK | MEARIDA REACTO CF3 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF3 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD EXPERT |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT CW MAT aluminium 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L) 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA EXPERT SL 2PII MAT aluminium -9 ASD |
| HEADSET | MERIDA TEAM SL (Cone RCT-608) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | MERIDA EXPERT CW 19 IWR 30 HRI |
| ROTOR FRONT | Shimano RT54 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT54 160mm |
| SADDLE | Akero RS PAS T2.0 V-mount adapter incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano 105 disc |
| SPOKES | Double Butted Black stainless |
| TYRE FRONT | Continental Grand Prix 700x28C fold |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix 700x28C fold |
| WEIGHT | 9.1kg (size MD) |