Your cart is currently empty
Benefit from our fastest ever road bike frame without blowing the budget. The REACTO 5000 pairs our latest CF3 carbon fibre aero frame with high-value kit such as Shimano's benchmark 105 Di2 electronic groupset, quality and affordability.
Our most aerodynamic road frame ever at an accessible price. We've paired our latest lightweight CF3 carbon frame with high-value and high-performance equipment to create a great way to benefit from our latest technology without blowing the budget.
Benefit from our fastest ever road bike frame without blowing the budget. The REACTO 5000 pairs our latest CF3 carbon fibre aero frame with high-value kit such as Shimano's benchmark 105 Di2 electronic groupset to create a ride that's almost as fast as our pro level bikes but at a fraction of the cost. With a tubeless-ready Vision 35 wheelset and quality Continental tyres, it's a blend of speed, perfromance and value that's hard to beat.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B Pressfit 86.5 |
| BRAKES | Shimano 105 Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101 11-34 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100 52-36 ATC 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105 Di2 |
| FORK | MEARIDA REACTO CF3 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF3 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD EXPERT |
| HANDLEBAR | MERIDA EXPERT CW MAT aluminium 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L) 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA EXPERT SL 2PII MAT aluminium -9 ASD |
| HEADSET | MERIDA TEAM SL (Cone RCT-608) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | Vision Team 35 Clincher Disc Centerlock 19 IWR 35 HRI MAT aluminium Tubeless tape ready |
| ROTOR FRONT | Shimano RT64 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano RT64 160mm |
| SADDLE | Akero RS PAS T2.0 V-mount adapter incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano 105 disc Di2 |
| TYRE FRONT | Continental Grand Prix TR 700x28C fold tubeless ready |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix TR 700x28C fold tubeless ready |
| WEIGHT | 9kg (size MD) |