Your cart is currently empty
Based on the latest version of our record-breaking REACTO frame, our 6000 combines the frame's air-slicing ability with our lightweight one-piece aero carbon cockpit and Vision deep-section carbon wheels into one stunning package, measuring just 204 watt
Fast, efficient, comfortable and easy to control, that is what every road rider is looking for when choosing the next road bike. Our REACTO offers all these qualities in abundance, not to mention looking great outside your favourite coffee stop.
Based on the latest version of our record-breaking REACTO frame, which in its ONE model configuration undercuts the magic 200 watts mark in the Tour Magazine wind tunnel test, our 6000 combines the frame's air-slicing ability with our lightweight one-piece aero carbon cockpit and Vision deep-section carbon wheels into one breathtaking package, measuring just 204 watts. Our REACTO 6000 is just as much made for racing as it is for leaving your mark amongst your riding buddies.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B Pressfit 86.5 |
| BRAKES | Shimano 105 Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano 105 |
| CASSETTE | Shimano 105 R7101 11-34 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| CRANKSET | Shimano 105 R7100 52-36 ATC 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano 105 Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano 105 Di2 |
| FORK | MEARIDA REACTO CF3 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF3 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD EXPERT |
| HANDLEBAR | MERIDA TEAM SL 1P INTEGRATED MAT carbon 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L-XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA TEAM ONE-PIECE INTEGRATED MAT carbon |
| HEADSET | FSA ACR, SL bearing (Cone spacer: RCT-608) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | Vision SC 60 Disc brake 100x12 WHF 142x12 WHR 23 IWR 60 HRI Centerlock MAT carbon Tubeless tape ready |
| ROTOR FRONT | Shimano CL700 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL700 160mm |
| SADDLE | Akero RS PAS T2.0 V-mount adapter incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano 105 disc Di2 |
| TYRE FRONT | Continental Grand Prix TR 700x28C fold tubeless ready |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix TR 700x28C fold tubeless ready |
| WEIGHT | 8.5kg (size MD) |