Your cart is currently empty
the CF3-equipped 8000 only makes small weight concessions to create one of the most attractive REACTOs in our lineup. The proven Ultegra Di2 groupset and Reynolds AR 60 carbon wheels keep shifting fast and precise, and help to slice through the air!
Fast, efficient, comfortable and easy to control, that is what every road rider is looking for when choosing the next road bike. Our REACTO offers all these qualities in abundance, not to mention looking great outside your favourite coffee stop.
Featuring identical air slicing capabilities and the same frame stiffness numbers as the top-end CF5 frame, the CF3-equipped 8000 only makes small weight concessions to create one of the most attractive REACTOs in our lineup. The proven Ultegra Di2 groupset and Reynolds AR 60 carbon wheels keep shifting fast and precise, and help to slice through the air as efficiently as possible.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB71-41B Pressfit 86.5 |
| BRAKES | Shimano Ultegra Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano Ultegra |
| CASSETTE | Shimano Ultegra R8101 11-30 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M6100-12 |
| CRANKSET | Shimano Ultegra 52-36 ATC 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano Ultegra Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano Ultegra Di2 |
| FORK | MEARIDA REACTO CF3 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF3 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD EXPERT |
| HANDLEBAR | Vision Metron 5D ACR EVO MAT carbon 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L) 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | Vision Metron 5D ACR EVO MAT carbon |
| HEADSET | FSA ACR, SL bearing (Cone spacer: RCT-609) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | Reynolds AR 60 DB, 100x12 WHF 142x12 WHR 21 IWR 60 HRI Centerlock |
| ROTOR FRONT | Shimano CL800 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL800 160mm |
| SADDLE | Prologo Scratch M5 V-mount adapter incl. MERIDA minitool |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano Ultegra disc Di2 |
| TYRE FRONT | Continental Grand Prix 5000S TR 700x28C fold tubeless ready |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix 5000S TR 700x28C fold tubeless ready |
| WEIGHT | 8kg (size MD) |