Your cart is currently empty
The most uncompromising and aerodynamically advanced REACTO ever. With a staggering 196 watts in the Tour Magazine's wind tunnel test, the REACTO ONE sets a new internal benchmark for aerodynamic performance and is the fastest bike in the line-up.
Featuring an aerodynamically optimised spec, spearheaded by a unique 1x drivetrain and Classified Powershift Gear Hub to offer a full 2x gear range, and combined with the super-slippery DT Swiss ARC wheels and Continental 111 tyre combo, allows the REACTO ONE to undercut the magic 200 watts mark by quite some margin. All this while coming in at only 7.4 kg, including the Rotor Power Meter and 160 mm front and rear rotors. If you want to go fast, look no further.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | FSA BB386 EVO BB86 Adapter PF86 |
| BRAKES | Shimano Dura Ace Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano Dura Ace |
| CASSETTE | Classified 12 Speed Cassette 11-34 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M9100-12 |
| CRANKSET | Rotor Alduh Carbon 52 ATC Power Meter 155 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR REAR | Shimano Dura Ace Di2 |
| FORK | MEARIDA REACTO CF5 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF5 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | MERIDA ROAD EXPERT |
| HANDLEBAR | MERIDA TEAM CW AERO MAT carbon 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L) 420mm-(XL) |
| HANDLEBAR STEM | MERIDA TEAM CW AERO MAT carbon |
| HEADSET | FSA ACR NO.55R SL bearing (Cone spacer: TH 2630A) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | DT Swiss ARC 1100 Dicut DB 65 Centerlock Shimano RD MAT carbon Tubeless ready (tubeless tape included) |
| ROTOR FRONT | Shimano CL900 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL900 160mm |
| SADDLE | Prologo Nago R4 PAS Nack |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano Dura Ace disc Di2 |
| TYRE FRONT | Continental Aero 111 700x29C fold tubeless ready |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix 5000S TR 700x30C fold tubeless ready |
| WEIGHT | 7.4kg (size MD) |