Your cart is currently empty
The lightest model in the REACTO Generation V line-up. Despite its focus on weight, the TEAM achieves an impressive 203 watts in Tour Magazine's wind tunnel test and weighs just 7.1 kg — all without compromising on performance, reliability or durability.
Based on the lightweight CF5 carbon aero frame and equipped with some of the lightest, yet proven, equipment, our TEAM is the lightest and most aerodynamically advanced REACTO we have ever built. If your focus is more on weight, but you don't want to sacrifice aerodynamic performance, then the TEAM could be the perfect option for you. With the TEAM being in the range since the REACTO’s beginnings in 2011, it very much symbolises: Speed is our heritage.
The thrill of speed is what unites road cyclists. Whether professional or amateur, the fundamental goal is to push harder, chase speed and break free. Nothing embodies this better than the REACTO. The latest generation of the REACTO builds on the previous model, with fundamental changes that further improve its aerodynamics, reduce its weight and offer tyre clearance up to 32 mm, all while maintaining the comfort and control the REACTO is known for. While the REACTO ONE substantially undercuts the 200-watt barrier as measured according to Tour Magazine's test standards and sets a new internal benchmark for aerodynamic performance, other bikes in the range offer the perfect balance between aerodynamics, comfort and control. Whatever your focus — low drag, low weight, or all-round performance — you will find the perfect REACTO in our latest line-up.
Specs
| SEASON | 2027 |
|---|---|
| BOTTOM BRACKET | Shimano SM-BB92-41B Pressfit 86.5 |
| BRAKES | Shimano Dura Ace Disc |
| BRAKE LEVERS | Shimano Dura Ace disc |
| CASSETTE | Shimano Dura-Ace R9200 11-30 ATC 12 GER |
| CHAIN | Shimano M9100-12 |
| CRANKSET | Shimano Dura Ace 52-36 ATC Power Meter 160 mm-3S, 165 mm-XXS/XS, 170 mm-S/M, 172.5 mm-L/XL |
| DERAILLEUR FRONT | Shimano Dura Ace Di2 |
| DERAILLEUR REAR | Shimano Dura Ace Di2 |
| FORK | MEARIDA REACTO CF5 V DISC MAT carbon 700x32C max. WHS |
| FRAME | REACTO CF5 V MAT carbon 700x32C max. WHS 100x12/ 142x12 AST BB86,5 BBR |
| GRIP | Prologo One-Touch |
| HANDLEBAR | Vision Metron 5D ACR EVO MAT carbon 380mm (3S-XXS-XS-S) 400mm (M-L) 420mm (XL) |
| HANDLEBAR STEM | Vision Metron 5D ACR EVO MAT carbon |
| HEADSET | FSA ACR, SL bearing (Cone spacer: RCT-609) |
| PEDALS | Not included |
| RIM | Vision Metron 60 RS i23 Clincher TL 100x12 WHF 142x12 WHR IWR HRI Centerlock MAT carbon Tubeless ready (tubeless tape and valves not included) |
| ROTOR FRONT | Shimano CL900 160mm |
| ROTOR REAR | Shimano CL900 160mm |
| SADDLE | Prologo Nago R4 PAS Nack |
| SEAT CLAMP | MERIDA REACTO V |
| SEAT POST | MERIDA REACTO V S-FLEX Aero Shape 0 SSB MAT Carbon |
| SHIFTERS | Shimano Dura Ace disc Di2 |
| TYRE FRONT | Continental Grand Prix 5000S TR 700x28C fold tubeless ready |
| TYRE REAR | Continental Grand Prix 5000S TR 700x28C fold tubeless ready |
| WEIGHT | 7.1kg (size MD) |